Türkiye, Gıda Fiyatlarındaki Keskin Artış Nedeniyle Esnaflara 'Ağır Para Cezaları' Sözü Verdi - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  289367,324
  % -6,06
 • ETHEREUM/TL
  18951.75
  % -9,96
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Türkiye, Gıda Fiyatlarındaki Keskin Artış Nedeniyle Esnaflara ‘Ağır Para Cezaları’ Sözü Verdi

Türkiye, Gıda Fiyatlarındaki Keskin Artış Nedeniyle Esnaflara ‘Ağır Para Cezaları’ Sözü Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü yaptığı açıklamada, gıda fiyatlarında büyük farklılıklar olduğunu söyleyerek hayal kırıklığını yineledi ve esnafın haksız yere yüksek fiyatlar talep etmeye devam etmeleri durumunda ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.

Erdoğan, İstanbul’da Cuma namazı sonrası gazetecilere verdiği demeçte, hükümetin vatandaşlarını yüksek fiyatlar tarafından ezilmekten koruyacağına söz verirken,” sebze, meyve ve baklagillerde çok ciddi fiyat farklılıkları olduğunu görüyoruz ” dedi.

Yıllık enflasyon Aralık ayında %14.6’ya yükseldi ve gıda fiyatları yeni koronavirüs ile ilgili sınırlar ve daha yüksek borçlanma maliyetleri ortaya çıktıkça %20’den fazla yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal Perşembe günü yaptığı açıklamada, gıda fiyatlarındaki artışın 2021 yılında genel enflasyon için önemli bir risk olduğu konusunda uyardı.

Yeni Vali Ağbal altında enflasyonla mücadele için daha güçlü bir yaklaşım alacağını defalarca söyleyen Merkez Bankası, Kasım ayından bu yana politika oranını 675 baz puan artarak %17’ye yükseltti.

Perşembe günü Ağbal, bankanın daha fazla “ön yüklü” adımlara ihtiyaç duyulsa bile sıkı para politikasını sürdürme taahhüdünü yineledi. Ayrıca, enflasyonun bu yıl %9,4’e düşeceği tahmininde bulundu.

Banka, enflasyonun %5 hedefine inene kadar politikayı sıkı tutacağını ve 2023’e kadar gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Kasım ayında Erdoğan, fiyatları soğutmak için “acı ilaç” gibi yüksek oranlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, enflasyonla mücadele için yapısal adımlar atacağını söyledi.

Rabobank’taki kıdemli gelişmekte olan piyasalar forex Stratejisti Piotr Matys, ağbal’ın sunumunun Merkez Bankasının oranları erken düşürme niyetinde olmadığı mesajını güçlendirdiğini söyledi.

Son aylarda enflasyondaki artışın arkasındaki ana itici güç olan gıda fiyatlarını istikrara kavuşturmak için yapısal bir çözüm bulunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Ülke çapında fiyat denetimleri
“Buradan tüm esnafı çağırıyorum; bu süreci bu şekilde sürdürürseniz çok ağır cezalar sizi bulabilir. Ve bunun için lütfen doğru olanı yapın ve vatandaşlarımıza eziyet etmeyin” dedi.

Cumhurbaşkanı, bu hafta yetkililere, Türk halkının yüksek enflasyona ve yüksek faiz oranlarına dayanması beklenmemesi gerektiğini söyleyerek gıda fiyatlarındaki artışları soruşturma talimatı verdi.

Artan maliyetlerle ilgili şikayetler arasında, Türk düzenleyiciler bu hafta ülke çapında fiyat denetimleri başlattı ve 120 firmaya 3.6 milyon TL (492.000$) para cezası verdi.

Bazı firmalar 10.000 TL’den 100.000 TL’ye kadar değişen fiyatla ilgili para cezalarına maruz kalırken, Diğerleri stoklama için 50.000 TL’den 500.000 TL’ye kadar para cezasına çarptırıldı.

Bugüne kadar, temel mal ve gıda için fahiş fiyatlar talep ettiği tespit edilen yaklaşık 495 firma, hükümet yetkilileri ve özel sektör temsilcilerinden oluşan haksız fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından 15.48 milyon TL para cezasına çarptırıldı.

Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerin önümüzdeki aylarda daha yoğun bir şekilde devam edeceğini söyledi.

Ülkenin en büyük iş grupları bu hafta Türkiye’nin enflasyonla mücadeleyi ekonomi ve para politikasının temel hedefi haline getirmesi gerektiğini vurguladı.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği, Türkiye Odalar ve (TEŞK) (TOBB), (MÜSİAD) müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ve Türkiye esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Borsalar (TÜSİAD), Sendika tarafından yapılan açıklamada, “fiyat istikrarı olmadan başlar her ekonomik iyileşme kısa ömürlü ve işletmeler için yatırım ufku daraltır.” dedi.

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki reform gündemini yakından takip ediyoruz ve enflasyonla mücadelenin temel hedefini destekliyoruz” dediler.

Enflasyon Ocak ayında bir kez daha yükselecek
Anketler enflasyonun bu ay bir miktar artacağını öngördü.

Cuma günü 14 ekonomistlerinden oluşan bir Reuters anketi, yıllık enflasyonun %14.68’e yükseleceğini öngördü.

Yıllık enflasyon için medyan tahmin %14.68, tahminler %14.20 ile %15.33 arasında değişiyordu. Aylık artış için medyan %1.4, tahminler %1 ile %2 arasında değişiyordu.

Anadolu Ajansı (AA) tarafından Cuma günü yapılan 17 ekonomist tarafından yapılan bir ankette enflasyon oranının da %14.75’e ulaşması öngörülüyor. Aylık artış için medyan tahmin %1.48 idi.

Matys bir notta,” somut yapısal önlemler tam olarak uygulanana kadar, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarının yükselmeye devam etmesi durumunda TCMB’nin faiz oranlarını daha da yükseltmek zorunda kalabilir, bu da enflasyon beklentilerini olumsuz yönde etkileyecektir ” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı enflasyon verilerini Şubat ayında yerel saatle saat 10’da açıklayacak.