Türkiye Merkez Bankası 2023 Yılına Kadar Sıkı Politika İzlemeye Hevesli - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  294987,159
  % -4,28
 • ETHEREUM/TL
  19393.95
  % -7,55
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Türkiye Merkez Bankası 2023 Yılına Kadar Sıkı Politika İzlemeye Hevesli

Türkiye Merkez Bankası 2023 Yılına Kadar Sıkı Politika İzlemeye Hevesli

Türkiye Merkez Bankası Salı günü yaptığı açıklamada, 2023 yılına kadar sıkı ve temkinli bir para politikası duruşunun kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Açıklamalar, bankanın enflasyonun neden %5 hedefinden çok daha yüksek olduğunu açıklayan hükümete yazdığı bir mektupta geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyon beklentilerinin ve fiyatlandırma davranışının orta vadeli hedef yoldan sapması riskine işaret eden herhangi bir yeni bilgi varsa, “ek ön yük ve belirleyici sıkılaştırma uygulanacaktır.”

Türk Lirası, sıkı para politikası ve ekonomik koşulların iyileştirilmesi konusundaki iyimserlik nedeniyle Salı günü gelişmekte olan piyasa para birimlerinde kazanımlara yol açtı.

Lira, altı ayın en yüksek seviyesine ulaşmak için %1.1 arttı ve TCMB’nin enflasyon çizgisine gelene kadar sıkı parasal koşulları sürdürme sözü vermesinden sonra bu yıl gelişmekte olan piyasa (EM) akranlarının çoğundan daha iyi performans gösterdi.

Para birimi, bankanın geçen Perşembe günkü yemininden bu yana %3’ten fazla arttı. Pazartesi günkü veriler, Türk imalatında devam eden bir toparlanmaya işaret etti.

Yıllık enflasyon Aralık ayında %14,6’ya yükseldi. Yılın ilk enflasyon raporunu sunan bankanın yeni Valisi Naci Ağbal, geçen hafta Merkez Bankası’nın daha fazla “ön yüklü” adımlara ihtiyaç duyulsa bile sıkı para politikasını sürdürme taahhüdünü yineledi.

Ayrıca, enflasyonun bu yıl %10’un altına düşeceği tahmininde bulundu. Ağbal, enflasyonun %5 hedefine inene kadar bankanın politikayı sıkı tutacağını ve bunun 2023 yılına kadar gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Ağbal, Kasım ayında TCMB’nin dizginlerini aldığından beri faiz oranlarını %10.25’ten %17’ye yükseltti ve çift haneli enflasyonla mücadele sözü verdi. Yılın ilk para politikası Komitesi (MPC) toplantısında, banka geçen ay kriter politika oranını değişmeden bıraktı ve “uzatılmış” bir süre için yükselmeye devam etme ve gerekirse ek sıkılaştırma sağlama sözü verdi.

Salı günü banka, hem talep hem de maliyet faktörlerinin 2020’teki enflasyondaki artışa katkıda bulunduğunu, çünkü %5 hedefinin etrafındaki belirsizlik bandının dışında kaldığını söyledi.

Koronavirüs salgını nedeniyle yılın ilk çeyreğinde %12 civarında sabit kaldıktan sonra, tüketici enflasyonu Nisan ayında yılın en düşük seviyesi olan %10.94’e geriledi.

Bununla birlikte, yılın ikinci yarısında, güçlü kredi momentumunun hem doğrudan hem de dolaylı kanalları enflasyonun ana belirleyicileriydi.

“Ocak enflasyon raporunda sunulan tahminler, 2023 yılına kadar %5 enflasyon hedefine ulaşabileceğimizi gösteriyor. Bu nedenle, para politikasındaki sıkı ve ihtiyatlı duruş, 2023’e kadar %5 hedefine ulaşılması beklenen uzun bir süre için kararlı bir şekilde sürdürülmelidir” dedi.

Orta vadeli hedefe ulaşmak için enflasyon hedefleme rejiminin tüm unsurlarla uygulanacağını söyledi. Mali disiplinin kararlılıkla sürdürülmesinin kritik bir öncelik olarak önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Banka, enflasyon hedefleme rejiminde, toplumun tüm katmanlarının fiyat istikrarı hedefine odaklanması ve buna inanması ve karar vericilerin ve politika yapıcıların bu yönde kararlı adımlar atması gerektiğini söyledi.

“Bu bağlamda, enflasyonla mücadele sürecini tüm tarafların benimsediği bir sürece dönüştürmek için açık, samimi ve etkili bir işbirliği ve iletişim politikası uygulanacaktır.”

Banka ayrıca, para politikasının sıkılaştırılması ve fiyat istikrarı ile ilgili güçlü iletişimin piyasalar için olumlu etkileri olduğunu söyledi.

Fiyat istikrarı odaklı ve basit bir operasyonel çerçeve benimseyerek politika öngörülebilirliğinin artırılmasının, risk primi, döviz kuru oynaklığı ve uzun vadeli faiz oranlarında bir düşüşe ve Kasım ayından bu yana sermaye girişlerinde bir artışa yol açtığını belirtti.

Ağbal’ın göreve başlamasından bu yana, yabancı fon girişleri, artan getiriler ve gelişmekte olan piyasalardaki yatırım dalgası nedeniyle kısmen artmıştır.

Kasım ayından bu yana Türk varlıklarına 15 milyar dolardan fazla para aktarıldı. Geçtiğimiz günlerde bir düzine yabancı para yöneticisi ve Türk bankacısı, bu girişlerin yıl ortasına kadar iki katına çıkabileceğini, özellikle de daha büyük yatırım fonlarının filo ayaklı hedge fonlarının ardından daha uzun vadeli pozisyonlar alması durumunda.

Banka, Kasım ve Aralık aylarında MPC toplantılarında uygulanan güçlü parasal sıkılaştırmanın kredi ve iç talep üzerindeki yavaşlayan etkisinin daha önemli hale gelmesi beklendiğini belirterek, ” bu nedenle talep ve maliyet faktörlerinin enflasyon üzerindeki etkilerinin kademeli olarak azalması öngörülmektedir.”

asyalı porno izle