Türkiye Merkez Bankası Açık Artırmalarla Rezervleri Artırma Sözü Verdi - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  396,69
  % -0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9759
  % 0,14
 • € EURO
  8,4696
  % 0,39
 • BIST 100
  1.557,29
  % 0,70
 • BITCOIN/TL
  367338,166
  % 2,96
 • ETHEREUM/TL
  13478.56
  % 2,26
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4708
  % 1,07
 • £ POUND
  9,7722
  % 0,21

Türkiye Merkez Bankası Açık Artırmalarla Rezervleri Artırma Sözü Verdi

Türkiye Merkez Bankası Açık Artırmalarla Rezervleri Artırma Sözü Verdi

Vali Salı günü yaptığı açıklamada, Türkiye Merkez Bankası‘nın rezervlerini açık artırmalar yoluyla ve mevduat ve katılım fonlarındaki dolarizasyon eğilimlerinin tersine çevirerek artırmayı hedeflediğini söyledi.

Naci Ağbal, İstanbul’da ekonomistlerle yaptığı görüşmede,” açık artırmalar, iç yerleşimlerde dolarizasyon ve istikrarlı/güçlü sermaye girişleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız ” dedi.

Ağbal,” koşullar yeterince olgunlaştığında, bunun için planımızı açık ve şeffaf bir şekilde halkla paylaşacağız ” dedi.

Döviz kuru seviyesini etkilememesi koşuluyla birikim sürecinin başlatılacağını vurguladı.

Ağbal geçen hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervlerini sabırla yeniden inşa edeceğini ve geçen yıl Washington DC, Londra, Tokyo ve diğer başkentlere ulaştığını gören yabancı takas hatları için bir av başlattığını söyledi.

Türklerin lira varlıklarına doğru kaydığına dair işaretler olduğunu ve dolarizasyonda bir geri dönüş olabileceğini öne sürdüğünü söyledi.

Vatandaşlar sert para birimlerinde yaklaşık 236 milyar dolar (1.67 trilyon TL) rekor kırdı.

Buna ek olarak, Vali, Merkez Bankasının en önemli ve vazgeçilmez görevinin, bankanın fiyat istikrarını önceliklendiren tüm kararları uygulayacağına söz vererek, kalıcı fiyat istikrarını sağlamak olduğunu söyledi.

“Fiyat istikrarı finansal ve makroekonomik istikrarın temelidir” dedi.

TCMB’nin 2023 yılına kadar %5 enflasyon hedefine ulaşılana kadar sıkı parasal duruşunu koruyacağının altını çizdi.

Onun sözleri, yıllık enflasyon oranının Ocak ayında beklenenden daha fazla 14.97% ‘ e yükselmesiyle geldi ve banka üzerindeki baskıyı keskin faiz artışlarından sonra bile sıkı bir politika sürdürmeye devam etti.

Ağbal, Cuma günü yaptığı açıklamada, faiz oranlarının uzun bir süre indirilmesinin mümkün olmadığını söyledi.”

Reuters’e, Kasım ayı başlarında işe alınmasından bu yana yaptığı ilk röportajda,” bu yıl uzun bir süre faiz indirimi yapmak mümkün görünmüyor ” dedi ve gerekirse tekrar yükseltilebileceğini de sözlerine ekledi.

Ağbal’ın göreve başlamasından bu yana, TCMB enflasyonla mücadele etmek için oranları %17’den %10.25’e yükseltti ve Türkiye’ye büyük gelişmiş veya gelişmekte olan piyasa ekonomisinin en sıkı para politikasını verdi.

Ağbal Salı günü yaptığı açıklamada, sıkı para politikasının ve finansal koşulların sıkılaştırılmasının talep kanalı aracılığıyla ılımlı bir ekonomik faaliyet seviyesine yol açacağını vurguladı.

Ağbal,” öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonda düşüş eğilimine, ülkenin risk priminde bir düşüşe, Türk lirasındaki tasarrufların teşvik edilmesine, döviz ikame eğilimlerinin tersine çevrilmesine, döviz rezervlerinde bir artışa ve finansman maliyetlerinde kalıcı bir düşüşe katkıda bulunacaktır ” dedi.

Tüketici fiyatlarının, bankanın yıl sonuna kadar %9.4 tahminine yavaş yavaş düşmeden önce birkaç ay boyunca daha yüksek olması bekleniyor.

Banka, enflasyonun 2011’den bu yana ilk kez %5’lik bir resmi hedefe ulaşması için 2023’in sonuna kadar süreceğini tahmin ediyor.

TCMB Başkanı, Türkiye ekonomisinin 2020 yılının son çeyreğinde %7 ile %8 arasında büyümesinin beklendiğini söyledi.

Bu, pandemik perişan yıl boyunca genel büyümeyi yaklaşık %2.5’e getirebileceğini de sözlerine ekledi.

Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2020 yılının ikinci yarısında güçlü bir toparlanma gördü ve üçüncü çeyrekte beklenenden %6.7 daha fazla büyüme oranına yükseldi.

İlk COVİD-19 dalgasını frenlemek için kilitlerin uygulandığı önceki üç ayda %9.9 oranında daralmıştı.

Türkiye ve Çin’in, covid-20 pandemisini caydırmak için mücadele eden ülkeler olarak 2020’yi olumlu bir büyüme ile sona erdiren G-19 üyeleri arasında tek ülke olduğu tahmin ediliyor. Çin GSYİH’SI 2020’de %2.3 arttı.

Ağbal, 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin büyüme tahminini de paylaşarak, ekonominin Ocak-Mart döneminde %5’e kadar büyüyebileceğini söyledi.

Vali,” İlk Çeyrek, Ocak ve Şubat aylarında ekonomik faaliyet göz önüne alındığında %4 – %5’lik bir büyüme ile başlatılabilir ” dedi.