Türkiye Merkez Bankası Başkanı, Faiz İndirimlerinden Bahsetmek İçin Çok Erken Olduğunu Söyledi - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  397,01
  % -0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9534
  % -0,19
 • € EURO
  8,4377
  % 0,02
 • BIST 100
  1.565,92
  % 1,26
 • BITCOIN/TL
  365888,649
  % 1,87
 • ETHEREUM/TL
  13408.36
  % 1,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4635
  % 0,94
 • £ POUND
  9,7556
  % 0,07

Türkiye Merkez Bankası Başkanı, Faiz İndirimlerinden Bahsetmek İçin Çok Erken Olduğunu Söyledi

Türkiye Merkez Bankası Başkanı, Faiz İndirimlerinden Bahsetmek İçin Çok Erken Olduğunu Söyledi

Türkiye Merkez Bankası Başkanı, daha fazla “ön yüklü” adımlara ihtiyaç duyulsa bile Perşembe günü sıkı para politikası sürdürme taahhüdünü yineledi ve enflasyonun yıl sonuna kadar %10’un altına düşeceği tahmininde bulundu.

“Vali Naci Ağbal bir video konferansta söyledi, bu yıl bankanın ilk üç aylık enflasyon raporunun açıklanması (TCMB) Türkiye Cumhuriyeti faiz indirimlerinin” Merkez Bankası konuşmak için çok erken.

Yıllık enflasyon Aralık ayında %14.6’ya yükseldi ve gıda fiyatları yeni koronavirüs ile ilgili sınırlar ve daha yüksek borçlanma maliyetleri ortaya çıktığında %20 arttı.

Ancak Kasım ayı başlarında TCMB’nin dizginlerini alan Ağbal, bankanın bu yıl %9,4’e düşeceği tahminini destekledi.

“Bu tahmin için ters riskler olduğunun farkındayız (ancak) sıkı politika duruşunun güçlü etkisi enflasyonda yıl sonunda %9.4’e düşecektir.”

Enflasyonun yıl sonuna kadar %7.3 ile %11.5 arasında değişeceğini söyledi.

Ağbal, yıllık tüketici fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) 2022 yılı sonuna kadar %7’ye düşmesinin beklendiğini kaydetti.

2023 yılı sonunda %5’lik resmi bir hedefe ulaşılana kadar “kararlı” ve temkinli politika oluşturma sözü verdi. Banka şefi,” gerekirse daha fazla sıkılaştırma yapma taahhüdümüzü dile getirdik ” dedi.

Analistler, Ağbal’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atanmasından bu yana Şahin bir duruş sergilediğini ve 2021’de daha önce beklenenden daha uzun süre daha yüksek kalması için zemin hazırladığını belirtti.

Tam teşekküllü hedefleme stratejisi
Raporda,” (banka), sonuçlar netleşene kadar bu yıl tam teşekküllü bir enflasyon hedeflemesi stratejisi uygulayacak “dedi ve gerekirse” ek önden yüklemeli sıkılaştırma uygulanacak ” dedi.

TCMB, Kasım ayından bu yana 675 baz puanlık kümülatif bir artış sağladı ve bir haftalık repo oranı %10.25’ten %17’ye yükseldi.

Yılın ilk para politikası Komitesi (MPC) toplantısında, banka kilit politika oranını değişmeden bıraktı ve “uzatılmış” bir süre için yükseltmeyi sürdürme ve gerekirse ek sıkılaştırma sağlama sözü verdi.

Ağbal, dördüncü çeyrekte talep koşullarının da enflasyondaki yukarı yönlü baskıyı koruduğunu ve 2020’in beklenenden daha yüksek olduğunu söyledi.

Ağbal, Merkez Bankasının fiyat istikrarı hedefine doğru sabırla çalışacağını vurgulayarak, “kalıcı” fiyat istikrarına ulaşmanın, Türklerin rekor seviyelerde sert para birimleri satın aldığı bir dolarizasyon eğilimini tersine çevireceğini de sözlerine ekledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Bu hafta yaptığı açıklamada, “herhangi bir erken gevşemeden kaçınılmalıdır … enflasyon beklentilerini daha iyi pekiştirmek, sermaye girişlerini sürdürmek ve dolarlaşmayı ele almak.”

Ağbal, tam teşekküllü enflasyon hedefleme rejiminin basit bir operasyonel çerçeve içinde kararlı bir şekilde uygulanacağını söyledi.

Gıda fiyatlarındaki artışın 2021’de genel enflasyon için önemli bir risk olduğunu belirtti.

Banka, bu yılki gıda fiyat enflasyonu tahminini önceki raporunda %11.5’ten %10.5’e yükseltti.

Ayrıca, 2021 için petrol fiyat tahminini 43.80 $ ‘dan varil başına 54.40 $’ a yükseltti. 2022 için tahmin 52.20 $ ‘ dır.

Gelişmekte olan piyasalar arasında en iyi performans gösteren Lira
Geçen Kasım ayında Ağbal’ın atanması piyasalar ve yatırımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı ve bankanın enflasyonla mücadele anlatımının pazara olumlu mesajlar gönderdiğini ve Ortodoks politikalarına kararlı bir geri dönüş gösterdiğini söyledi.

Atandığından beri, yabancı fon girişleri kısmen daha yüksek getiriler ve gelişmekte olan piyasalardaki bir yatırım dalgası nedeniyle artmıştır.

Kasım ayından bu yana Türk varlıklarına 15 milyar dolardan fazla para aktarıldı. Pazartesi günü bir düzine yabancı para yöneticisi ve Türk bankacısı, bu girişlerin yıl ortasına kadar iki katına çıkabileceğini, özellikle de daha büyük yatırım fonlarının filo ayaklı hedge fonlarının ardından daha uzun vadeli pozisyonlar alması durumunda.

Valiye göre, Türk lirasının ABD doları karşısında kazançları enflasyonist baskıyı azaltacak, ancak üretici enflasyonu tüketici fiyatları üzerindeki baskıyı koruyarak yükseliş eğiliminde devam ediyor.

ABD merkezli Uluslararası Finans Enstitüsü’nün Baş Ekonomisti Robin Brooks Çarşamba günü yaptığı açıklamada, liranın 2021’te şimdiye kadar en iyi performans gösteren gelişmekte olan piyasa para birimi olduğunu söyledi.

Brooks, Twitter’da yaptığı açıklamada,” liranın daha iyi performans göstermesi, öncelikle Kasım 2020’de gerçekleşen ve devam eden politika değişiminden kaynaklanıyor ” dedi.

Güney Afrika rand veya Brezilya Real’in mevcut değerlemesi göz önüne alındığında, performansın özellikle dikkat çekici olduğunu belirtti.

Londra merkezli BlueBay Asset Management’ın kıdemli bir gelişmekte olan Piyasa Stratejisti olan Timothy Ash’e göre, merkezin Ortodoks ve güvenilir bir para politikasına bağlı olduğunu söylediği “iyi” yeni bir Valisi var.

“(Naci) Ağbal, pazar dönüşünün anahtarıdır ” dedi.

Ağbal, ekonomik büyümenin 2020 sonunda güçlü bir eğilim gösterdiğini, ancak kısmen kredi büyümesini keskin bir şekilde yavaşlatan parasal sıkılaştırma nedeniyle son göstergelere göre yavaşladığını da sözlerine ekledi.

Ülkenin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) üçüncü çeyrekte beklenenden %6.7 daha yüksek bir büyüme oranına yükseldiği için, devlet Bankası tarafından yönlendirilen kredilerin patlaması 2020’in ikinci yarısında güçlü bir toparlanmaya yol açtı.

İlk COVİD-19 dalgasını frenlemek için kilitlerin uygulandığı önceki üç ayda %9.9 oranında daralmıştı.

Ağbal, geçen yılın ikinci yarısında genel iyileşmenin 2020’de ilk koronavirüs dalgasının ardından istihdamı artırdığını söyledi.

Son zamanlarda virüsle ilgili kısıtlamaların ekonominin bazı kısımları üzerinde yavaşlama etkisi olduğunu belirtti.

Ülke genelinde artan COVİD-19 vakaları, hükümetin hafta sonları ve hafta içi gece sokağa çıkma yasağı sırasında tam kilitlenmeleri kabul ettiği için Kasım ayı sonlarında önlemleri yeniden uygulamaya koymasına neden oldu. Kafeler, alışveriş merkezleri ve restoranlar da dahil olmak üzere bazı işletmelerin çalışma saatlerini sınırlandırdı.