Türkiye Yeni Nesil Teknolojilerin Geliştiricisi Olmayı Hedefliyor - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  286415,431
  % -7,25
 • ETHEREUM/TL
  18803.15
  % -11,25
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Türkiye Yeni Nesil Teknolojilerin Geliştiricisi Olmayı Hedefliyor

Türkiye Yeni Nesil Teknolojilerin Geliştiricisi Olmayı Hedefliyor

Ülkenin sanayi ve teknoloji Bakanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türkiye sadece bir pazar değil, aynı zamanda en son teknolojilerin geliştiricisi olmayı hedefliyor.

Mustafa Varank, Türk Sanayi ve İş Birliği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen sanal konferansta yaptığı konuşmada,” hedefimiz açıktır: dördüncü Sanayi Devrimi’nin önde gelen ülkelerinden biri olmak, yeni nesil teknolojilerin pazarı değil, geliştiricisi olmak ” dedi.

Koronavirüs salgınının endüstriden sağlığa kadar çeşitli sektörlerde dijital bir dönüşümü tetiklediğini belirten Varank, ” pandemi boyunca hem kamu hizmetlerinin hem de ekonomik faaliyetlerin dijitalleşmesinde örnek bir performans gösterdik.”

Hükümetin avantajı salgın dönemi iyi dijitalleştirme dönemi yöneterek almayı hedeflediklerini söyledi.

Varank, Türk özel sektörünün dijitalleşmeyi de hızlandırdığının altını çizerek, Türkiye’nin e-ticaret sektörünün 2020’de %65 oranında büyüdüğünü söyledi.

Bakanlığın, şirketlerin dijital dönüşümde karşılaşılan sorunların üstesinden gelmeleri için destek ve teşvik mekanizmaları oluşturduğunu vurguladı.

Varank, “dijital dönüşümü stratejimizin ana odağı haline getiriyoruz” dedi.

Ulusal Teknoloji Merkezi
Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) dördüncü Sanayi Devrimi Merkezi (C4ır) ağına geçen yıl katılan İstanbul’daki Türkiye Ulusal teknoloji Merkezi’ne değinen Varank, nesnelerin interneti (IoT), robotlar, yapay zeka (AI), otonom araçlar, insansız hava araçları (İha’lar) ve blockchain’i araştıracağını söyledi.

Türkiye Metal Sanayi işverenleri Derneği (MESS) tarafından kurulan MEXT Teknoloji Merkezi, WEF’E bağlı dünyadaki birkaç Merkez arasında tescil edilmiştir.

MESS, WEF tarafından C4IR ağı için kabul edilen ilk işveren sendikasıydı.

MEXT, IoT, AI, otonom araçlar, dronlar, blockchain ve robotlar gibi çeşitli alanlarda Türkiye için yol haritaları hazırlayacak.

Varank,” en büyük inovasyon ve girişimcilik platformu Tak ve Çalıştır, bu ay MESS teknoloji Merkezi’nde çalışmaya başladı ” dedi.

9 milyar dolarlık (66 milyar TL) portföyü ile 40.000’den fazla girişimin yer aldığı tak ve Çalıştır, girişimcileri, Sanayicileri ve yatırımcıları bir araya getirecek.

Platformun, Türk firmaları arasında 1 milyar doların üzerinde bir değere sahip bir başlangıç şirketi olan en az bir unicorn yaratmayı hedeflediğini açıkladı.

Türkiye Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, Türk işadamlarının koronavirüs salgını sırasında dijital araçlar sayesinde faaliyetlerine devam edebildiklerini söyledi.

Türkiye’nin dijital dönüşüm alanında lider bir ülke olma politikalarını şekillendirdiğinin altını çizdi.

Oktay, bulut teknolojileri, veri madenciliği, blockchain, IoT ve büyük veri gibi çığır açan teknolojilerin yeni iş modelleri üzerinde dönüştürücü etkiler göstermeye başladığını söyledi.

Dijitalleşmenin son on yılda 2 milyon yeni çalışma alanı yarattığını vurgulayarak, ” dijitalleşmenin baş döndürücü hızını düşündüğünüzde, bu rakam daha da artacak.”

Daha hızlı büyüme ve değişim
Oktay, pandemik sonrası dönemde, Türkiye’nin muazzam marka değerine sahip yüksek katma değerli teknolojik ürünler üreteceğini vurguladı.

” Dijital dönüşüm doğrultusunda üretkenliği, büyümeyi, yatırımı ve istihdamı artırmak için çalışacağız ” diye ekledi.

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, tüm dünyanın tüm sosyal ve ekonomik süreçlerinde dijital dönüşüm yolculuğunda olduğunu söyledi.

” Bu sürecin başarısı için, yetkin insanlara, iyi işleyen altyapıya, stratejik yatırımlara, etkili işbirliklerine, yüksek Ar-Ge (araştırma ve geliştirme) ve inovasyon kapasitesine ve sürdürülebilir bir teknoloji ekosistemine olan ihtiyacı vurguluyorum ” dedi.

Pandeminin halihazırda başlamış olan dijital dönüşümü hızlandırdığını vurgulayan Kaslowski, en geleneksel endüstrilerin bile dijitalleşmenin baskısını hissettiğini söyledi.

Bu süreçte, dijitalleşmenin birçok alanda artan katılımı, yatırımı ve yeni teknolojilere olan talebi itti.

Dijital dönüşümün itici güçlerinden olan yazılım sektörünün toplam büyüklüğü – bir – önümüzdeki beş yıl içinde 4 trilyon dolar iki katına çıkması bekleniyor söyleyerek, Türkiye’de de sözlerine ekledi: “örneğin, yükselen görüntülü arama ve uzaktan çalışma uygulamaları ile salgın döneminde oluşturulan talebin %35 oranında bulut bilişim altyapı yatırımlarını artırdı.”

Başarı verimliliği belirleyen faktörler, şirketlerin dijital dönüşüm yatırımlarının hızlı ve stratejik planlama olacağını belirtti Kaslowski, dönüşüm sürecinin bütünsel insan kaynakları tüm alanlarda veri güvenliği için işlenmiş, iletişim altyapı örgütlenmesine ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi.