Türkiye, Zincir Pazarlarının Tütün, Elektronik Satışını Yasaklayacak - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  396,69
  % -0,26
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9759
  % 0,14
 • € EURO
  8,4696
  % 0,39
 • BIST 100
  1.557,29
  % 0,70
 • BITCOIN/TL
  367338,616
  % 2,96
 • ETHEREUM/TL
  13478.56
  % 2,26
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4708
  % 1,07
 • £ POUND
  9,7722
  % 0,21

Türkiye, Zincir Pazarlarının Tütün, Elektronik Satışını Yasaklayacak

Türkiye, Zincir Pazarlarının Tütün, Elektronik Satışını Yasaklayacak

Perşembe günü yayınlanan bir raporda, perakende ticaretindeki büyük bir değişimde, Türkiye’deki bakkal zincirlerinin tütün ve elektronik ürünler de dahil olmak üzere çeşitli öğeleri satması yasaklanacak ve küçük tüccarları korumak için pazar günleri daha sonra açılması gerekecek.

Türk Dili Milliyet gazetesinde yayınlanan bir habere göre, Ticaret Bakanlığı taslak Yönetmeliği gerekçe göstererek zincir mağazalar tütün ürünleri, mobilya, akıllı telefon, elektronik ve beyaz eşya satamayacaklar.

Bu ürünler 1500 metrekareden fazla bir alan üzerine inşa edilmiş çevrimiçi ve mağazalarda satılacak.

Yönetmelik, perakende ticaretin rekabetçi koşullar altında yürütülmesini, tüketicilerin korunmasını ve perakende işletmelerinin dengeli bir şekilde büyümesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Taslağa göre, geleneksel perakende işletmeleri üzerindeki olumsuz etkiyi azaltmak ve perakendeciler için koruma sağlamak için zincir mağazaların belirli ürünleri satması yasaklanacak.

Hızlı hareket eden tüketim malları (FMCG) satan mağazalar ve zincir marketler, raflarının %1’ini coğrafi olarak işaretlenmiş Ürünlerin satışına tahsis etmek zorunda kalacaklar. Bu raflarda ayrıca pazarın bulunduğu ilden yerel ürünler de yer alacak.

Buna ek olarak, marketler promosyon ürünlerinden kaynaklanan kayıpları üreticiye yansıtamayacaktır. Reklam, reklam veya ürün yerleştirme gibi hizmetler için üreticilerden veya tedarikçilerden ücret talep etmelerine izin verilmeyecektir. Ancak ikili bir sözleşme durumunda fiyat tahsil edilebilir.

Mağazalar ayrıca Tarım ve gıda ürünlerinin teslim edilmesinden sonra kötü giden mallar için tazminat talep edemeyecektir. Meyve ve sebzelerin yanı sıra 30 gün içinde bozulabilecek mallar için ücret bir ay içinde üreticilere ödenecektir.

Marketlerin, devlet kurumlarına veya yargı makamlarına yapılan şikayetler nedeniyle malların listeden çıkarılması, sipariş edilen miktarın azaltılması veya promosyon faaliyetlerinin durdurulması gibi “misilleme” eylemlerini gerçekleştirmesine izin verilmeyecektir.

Taslağa göre, küçük perakendecilerin taleplerini karşılamak ve bu segmentin korunmasını sağlamak için zincir marketlerin pazar günleri saat 11’e kadar açılmasına izin verilmeyecek.