Türkiye’de Kullanımı Başlayan FAST Para Transferi Nedir? KOLAS Nedir? - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  289472,382
  % -7,04
 • ETHEREUM/TL
  18970.67
  % -12,54
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Türkiye’de Kullanımı Başlayan FAST Para Transferi Nedir? KOLAS Nedir?

Türkiye’de Kullanımı Başlayan FAST Para Transferi Nedir? KOLAS Nedir?

FAST para transferi kelimesinin açıklaması Fonların Anlık Sürekli Transferi şeklindedir. Açılımında belirtildiği üzere anlık ve sürekli para transferi ile 7/24 hızlı para gönderimi sağlanması amaçlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından geliştirilen FAST sistemi ve KOLAS sistemi beraber hayata geçirilecektir. Bu uygulamayla 26 hanelik IBAN kullanımı da sonlandırılmış olacaktır.

FAST ve KOLAS sistemi hali hazırda para transferinde kullanılmakta olan EFT ve havaleden çok daha hızlı olacaktır. EFT ve Havale sistemleri günümüz teknoloji gelişiminde ve hayatın olağan akışında geride kalmaktadır. Bu şekilde paranızın gönderimi bir gün sonrasına veya hafta sonuna takılmadan hızlı bir şekilde iletilecektir.

KOLAS Nedir?

KOLAS sistemi FAST para transferi ile birlikte sistemin kullanılabilirliğini arttıracaktır. Artık uzun IBAN numaralarından kurtulup, kişisel bilgilerle para transferi mümkün olacaktır. T.C kimlik numarası, yabancı kimlik numarası, pasaport numarası, vergi kimlik numarası ve e-posta adresine para transferi yapıla bilinecektir. Böylelikle çok haneli IBAN kullanımındaki karışıklık kalkıp paylaşma zorluğu ve hata oranı azalacaktır.

KOLAS Sistemi Nasıl Çalışır?

KOLAS sisteminde kullanıcıların 5 KOLAS adresi tanımlayabilme hakkı vardır. Mesela cep telefonu ve kimlik numaranızla iki ayrı banka üzerine adres tanımlattınız. Boşta 3 KOLAS adres kullanımınız daha vardır. E-mail adresiniz, vergi kimlik numaranız gibi bilgiler üzerinden de KOLAS adresi oluşturabilirsiniz. Böylelikle bir IBAN adresine birden fazla kişisel bilgi eklenecektir.

FAST Nasıl Kullanabilirsiniz?

FAST para transferi ile birlikte paranızı birkaç saniyede içinde iletilmesini istediğiniz adrese gönderebileceksiniz. Paranız gönderilmiş ise bu işlemin tamamlandığına dair bildirim mesajı alacaksınız. Eğer paranız ortalama 30sn. İçinde gönderilmemiş ise bu işlem iptal olacaktır. Saniyeler içinde gerçekleşen uygulamayla, havale ve EFT sistemlerinin hantallığı da artık tarihe karışacaktır.

FAST Sistemi Başladı Mı?

FAST para gönderim sistemi TCMB tarafından, 18 Aralık 2020 tarihinde seçili bankalarda uygulaması başlatılmıştır. 08.01.2020 tarihinden itibaren anlaşmalı 21 banka ile hızlı para transferi hayata geçirilmiştir. Hızın bu kadar önemli olduğu günümüzde para transferinin bu kadar geride kalmasının çözümü FAST sisteminde görünüyor.

FAST Para Transferi Ücret Bedeli Nedir?

FAST ve KOLAS sistemleri aktifleştiğinde birçok banka ile işlem gerçekleştiriyor olması kullanımı çok hızlı yaygınlaştıracaktır. 2021 yılında bu sayı tüm bankalara ve banka dışı kuruluşlara yayılacaktır. KOLAS adres tanımlama sistemi ücretsiz yapılmakla beraber, işlemlerden EFT ve havale ücreti oranında ödeme alınacaktır. Hesabın türüne göre ücretlendirme değişecektir.

FAST Sisteminin Kolaylıkları Nelerdir?

FAST para transferi haftanın her günü ve her saatinde gerçekleştirilebilir olması konuyu para transferinin ötesine taşıyacaktır. Kredi kartı ve nakit ödemeler yerine kullanıma sunulacaktır. FAST içinde kullanıma sunulan kare kod özelliği sayesinde, ödeme sistemi alternatifleri arasında artık FAST da yerini alacaktır. Bankaların mobil şubelerinden bile kolaylıkla yapılıyor olması aktif kullanım sayısını arttıracak bir etkendir.

50 Türk lirası kullanım limitiyle başlayan FAST, kullanım yoğunluğuna göre ilk aşamada 1000TL ye çıkarılması planlanmaktadır. Aktif kullanıcı sayısının hızlı artışı ve kullanımın verimliliği limit sorununu erken zamanda ortadan kaldıracaktır. FAST ve KOLAS sistemleri artık kullanımı yaygınlaşmakla beraber her yerde karşımıza daha çok çıkacak görünüyor.