Türkiye'de Yabancı Sermaye Girişi Yıl Ortasına Kadar İki Katına Çıkabilir - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  269263,712
  % -1,23
 • ETHEREUM/TL
  16024.1
  % -1,66
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Türkiye’de Yabancı Sermaye Girişi Yıl Ortasına Kadar İki Katına Çıkabilir

Türkiye’de Yabancı Sermaye Girişi Yıl Ortasına Kadar İki Katına Çıkabilir

Yabancı yatırımcılar, yeni atanan Merkez Bankası başkanının tutumu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın reform vaatleri ile teşvik edilen Türkiye’ye geri dönüyor.

Erdoğan’ın yeni bir pazar dostu dönem vaat ettiği ve yeni bir merkez bankası şefi kurduğu Kasım ayından bu yana 15 milyar dolardan fazla (110.8 milyar TL) Türk varlıklarına akın etti.

Reuters’in bir düzineden fazla yabancı para yöneticisi ve Türk bankacıyla yaptığı röportajlar, bu girişlerin yıl ortasına kadar iki katına çıkabileceğini, özellikle de daha büyük yatırım fonlarının filo tabanlı hedge fonlarının ardından daha uzun vadeli pozisyonlar alması durumunda.

67 milyar doları yöneten Bluebay Asset Management’ın Londra merkezli gelişmekte olan piyasalar (EMs) Başkanı Polina Kurdyavko,” farklı bir yaklaşımın geldiğini görmek için çok teşvik ediyoruz ” dedi.

“Maruz kalmamıza ekledik ve Ortodoks adımlarını görmeye devam ettiğimiz sürece bu şekilde tutmayı planlıyoruz.”

Türkiye’nin varlık değerlemeleri ve reel oranları dünya çapında en cazip olanlardan biridir. Uluslararası Finans Enstitüsü’ne (IIF) göre, koronavirüs aşıları ve em girişlerini dördüncü çeyrekte 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye iten ekonomik toparlanma konusunda bir iyimserlik dalgası da kaldırıldı.

Bununla birlikte, Türk lirasındaki değer kaybı, bazı yatırımcılar arasında şüpheciliğe neden olmuştur.

Para birimi, Naci Ağbal’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nı (TCMB) devralmasından bir gün önce Kasım ayı başlarında rekor seviyeye ulaştı. Bankadan gelen Şahin mesajları ve hamleleri takip ederek değer kazanıyor.

Ağbal, faiz oranlarını %17’den %10.25’e yükseltti ve Aralık ayında %15’e yakın olan enflasyonla kararlı bir şekilde mücadele etme sözü verdiği için gerekirse daha sıkı bir politika sözü verdi.

Ne de olsa, son yıllarda Türk varlıklarını terk ettikten sonra, bazı yabancı yatırımcılar kararlı bir parasal duruş sergiliyor ve diğer son düzenleyici değişiklikler şüpheye neden oluyor.

Yabancı tahvil mülkiyeti son aylarda 5% ‘in üzerinde, 3.5%’ den, ancak dört yıl öncesine göre 20% ‘ in üzerinde toparlandı.

Altı Türk bankacı Reuters’e verdiği demeçte, yabancıların yıl ortasına kadar borcun %10’unu 7 milyar ila 15 milyar dolar arasında tutmasını beklediklerini söyledi. Deutsche Bank yaklaşık 10 milyar dolar geldiğini görüyor.

Bir bankacı, anonimlik talep ederek, bazı uzun vadeli yatırımcıların “uzun Türkiye olma fikrine uyduğunu, ancak uzun bir süreç olduğunu” söyledi.

45 milyar dolarlık varlıkları yöneten Paris merkezli Carmignac, bir yıl sonra dalmayı alabilir.

Şirketin yükselen borç Fonu Müdürü Joseph Mouawad,” Türk varlıklarında bir miktar değer olabilir ve özellikle çok yüksek oranlarla biraz daha fazla faizle bakmaya başladık ” dedi.

“Bu hala yatırım yapmak için tüylü bir pazar, ama kesinlikle son 18 ayda neler olup bittiğine göre, işler dramatik bir şekilde değişti … bunun ekonomi politikasını yöneten insanlarla çok ilgisi var ” dedi.

Türk hisse senetleri Kasım ayından bu yana %33 artarak rekor seviyelere yükseldi.

sınır tanımayan elit ankara escort bayanlar

Ağbal’ın parasal sıkılaşması, Türkiye’nin reel oranını negatif toprakların derinliklerinden %2.4’e, EM ortalamasına göre %0.5’e yükseltti.

Merkez Bankası, geçen hafta yılın ilk para politikası toplantısında gösterge faiz oranını değişmeden bıraktıktan sonra, “güçlü göstergeler enflasyonda kalıcı bir düşüşe işaret edene kadar uzun bir süre boyunca sıkı para politikası duruşunu kararlı bir şekilde koruyacağını ” söyledi.”

Kasım ayında Erdoğan, yargı ve ekonomik reformların bir listesini vaat etti. Ülkenin faiz oranlarının, enflasyonun ve döviz kurlarının “kötülük üçgeni” ni kırmak için yapısal reformlar getireceğini belirten Bakan, Ankara’nın üretim ve istihdama dayalı bir sistem oluşturmaya kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Erdoğan, 2021’in “demokratik ve ekonomik reformların yılı” olacağını ve reformları mümkün olan en kısa sürede parlamentoya sunacağını söyledi.”