Türkiye'nin Doğal Gaz Vadeli İşlem Piyasası Bu Yıl Açılacak - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  396,67
  % -0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9759
  % 0,14
 • € EURO
  8,4696
  % 0,39
 • BIST 100
  1.556,37
  % 0,64
 • BITCOIN/TL
  367749,659
  % 3,56
 • ETHEREUM/TL
  13483.75
  % 2,53
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4708
  % 1,07
 • £ POUND
  9,7722
  % 0,21

Türkiye’nin Doğal Gaz Vadeli İşlem Piyasası Bu Yıl Açılacak

Türkiye’nin Doğal Gaz Vadeli İşlem Piyasası Bu Yıl Açılacak

Ticaret faaliyetlerine önemli katkı sağlayacak olan Anatural gaz vadeli işlem piyasasının bu yıl İstanbul enerji Borsası bünyesinde açılacağını, enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez söyledi.

Dönmez, Başkent Ankara’da düzenlenen yedinci Güney gaz koridoru Danışma Konseyi toplantısında, Türkiye’nin enerji arz güvenliğini sağlama ve enerji piyasalarındaki yerini daha iyi pazarlık fırsatları sağlamak için güçlendirme çabaları hakkında konuştu.

Doğal Gaz Vadeli İşlem piyasasının (VGP) piyasaya sürülmesi, doğal gazın vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla satın alınmasına ve satılmasına izin verecek ve doğal gaz borsasında faaliyet gösteren tüccarların yeni keşfedilen Karadeniz gazını önceden satın almasına ve satmasına izin verecek şekilde ayarlanmıştır. Bu aynı zamanda fiyatlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir ve bu da beklenenden daha erken düşmelerine neden olabilir.

Türkiye, Eylül 2018’de uzun süredir devam eden organize Toptan Doğal Gaz satış Pazarı’nı (OTSP) devreye aldı.

Son yıllarda, uzun vadeli ve petrol fiyat endeksli doğal gaz sözleşmelerinin yerini kısa vadeli ve esnek spot sözleşmeler almıştır. Küresel doğal gaz fiyatları, doğal gaz piyasalarında borsa fiyatlarına endeksli spot ticaretin ağırlığı arttıkça önemli düşüşler yaşadı.

Kasım ayında, Rus Gazprom Export, elektronik satış platformu aracılığıyla Türkiye pazarına spot doğal gaz satışı için ilk anlaşmayı imzaladı.

Yetkililer, o dönemde Türkiye’nin bölgesel bir ticaret merkezi olma hedefinin hızla gerçekleşmeye doğru ilerlediğine işaret eden önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) de fiyat düşüşü üzerinde önemli bir etkiye sahipti. Türkiye, daha ucuz LNG’DEN yararlanmaya ve bu alandaki yatırımları artırırken ithalatını artırmaya çalıştı.

Dönmez, Türkiye’nin son birkaç yılda altyapı projeleri ile doğal gaz tedarik güvenliğini artırma hedefiyle Türkiye’nin LNG terminallerinin kapasitesini artırdığını söyledi.

“İki yüzer depolama Regasification ünitesini (FSRU) operasyonel hale getirdik ve mevcut LNG terminallerimizin kapasitesini neredeyse iki katına çıkardık. Bu dönemde, gaz iletim kapasitemiz önemli ölçüde artırıldı ve gaz depolama kapasitemizi 4,1 milyar metreküpe (bcm) yükselttik; 2023 yılına kadar 11 bcm’ye ulaşması planlanıyor. Ayrıca, üçüncü FSRU tesisi de gaz altyapımıza daha fazla esneklik sağlamak için bu yıl faaliyete geçecek” dedi.

Büyük projeler
Dönmez, başta Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) olmak üzere Türkiye’yi kapsayan büyük enerji projelerine de değindi.

TANAP, Güney gaz Koridoru’nun (SGC) omurgasını oluşturduğunu ve Türkiye-Azerbaycan işbirliğinin özüdür.

Türkiye TANAP ile Perşembe günü itibarıyla 9.4 milyar metreküp doğal gaz aldı, bakan kaydetti.

SGC, Güney Kafkasya Boru Hattı, TANAP ve Trans Adriyatik doğal gaz boru hattını (TAP) içermektedir.

Dönmez,” Türkiye ve Azerbaycan’ın siyasi desteği olmadan, Güney gaz koridoru konseptinin gerçeğe dönüşmeyeceğini belirtmek gerekir ” dedi ve Azerbaycan’dan Avrupa’ya boru hattının geliştirilmesine yönelik bölgesel siyasi çabaların ve desteğin, tüm bölgeye fayda sağlayan tamamlanması için çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Dönmez, 2018 yılında tanap’ın zamanında tamamlandığını, 2020 yılında ise Trans Adriyatik boru hattının (TAP) Kasım ayında tamamlandığını yineledi. Buna göre, Avrupa’ya ilk ticari gaz dağıtımı 2020’nin son gününde başladı ve bu da hem Türkiye hem de Avrupa için arz güvenliğini artırmaya yönelik bir adımdı.

Dönmez, dünyanın iklim değişikliği tehdidi altında daha fazla yenilenebilir enerji dağıtımına enerji geçişi yaptığı bir dönemde enerji altyapısına esneklik sağlamada doğal gazın önemini doğruladı.

“Güney gaz koridorunun gerçekleştirilmesi ve Avrupa’ya ticari gaz akışı bu amaçla özellikle önemli bir adımdır. Boru hattı üzerinden gaz hacmini artırmak için ek rezervlere ve ek kaynak ülkelerine ihtiyacımız var” dedi.

Dönmez, bölgedeki enerji güvenliğini artırmak için Türkiye’nin Hazar Denizi’nde “Dostluk” adlı hidrokarbon alanının ortak araştırılması ve geliştirilmesi için Azerbaycan ve Türkmenistan arasındaki anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını söyledi.

“Bu anlaşmanın iki ülke arasındaki dostluğu daha da güçlendireceğini umuyoruz. Ayrıca, bu anlaşmanın Türkmenistan’ın doğal gazını Türkiye’ye ve Avrupa’nın geri kalanına teslim edecek projelerin önünü açacağını umuyoruz. Türkiye, hem Türkmenistan’a hem de Azerbaycan’a her türlü siyasi, teknik ve ekonomik desteği vermeye hazırdır ” dedi.

TAP, Aralık ayında Azerbaycan’dan Avrupa’ya ticari gaz taşımacılığına başladı. 31. Kipoi’deki Türk-Yunan sınırındaki 878 kilometrelik TANAP’A bağlanıyor ve Güney İtalya’da karaya çıkmadan önce Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi’ni geçiyor.

2019 yılında hizmete giren TANAP, 6’sı Türkiye’ye teslim olmak üzere 16 milyar metreküp kapasiteye sahiptir. Diğer 10 bcm, TAP ile Avrupa’ya teslimat için ofset edilebilir.