Türkiye'nin Fabrika Faaliyeti Ocak Ayında 5 Ayın En Yüksek Seviyesinde - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  293632,525
  % -4,54
 • ETHEREUM/TL
  19393.95
  % -7,55
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Türkiye’nin Fabrika Faaliyeti Ocak Ayında 5 Ayın En Yüksek Seviyesinde

Türkiye’nin Fabrika Faaliyeti Ocak Ayında 5 Ayın En Yüksek Seviyesinde

Türkiye imalat sektörünün toparlanması Ocak ayında da devam etti, çünkü ana endeks okuması, endüstrinin Temmuz 2020’den bu yana iş koşullarında en güçlü iyileşmeyi gösterdiğini gösterdi.

İstanbul Sanayi Odası (ISO) ve Londra merkezli küresel veri firması IHS Markit’in Pazartesi günü gösterdiği gibi, Türkiye imalat sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Ocak ayında 54.4’e yükseldi ve genişlemeyi daralmadan ayıran 50 işaretinin üzerinde kaldı.

Üretim, yeni siparişler ve ihracat, koronavirüs salgınının ikinci dalgasından ve ilk aşı dağıtımından sonra büyüme gösterdi. Endeks Aralık ayında 50.8’ten yükseldi.

Panel, salgının yenilenen bir dalgasının neden olduğu iki aylık bir ılımlılık dizisinin ardından büyümeye geri döndüğünü söyledi. Daha yüksek yeni siparişler ve koronavirüs aşısı haberleri, üretimdeki artışa katkıda bulundu.

Yeni siparişlerdeki artış, firmaların daha fazla personel işe almasına neden oldu ve personel seviyesi son üç yılda en hızlı şekilde arttı.

Panele göre, firmaların hammadde sıkıntısı ile bağlantılı gecikmelerle tedarik zincirlerinde ciddi aksamalar yaşadığı için girdi maliyetleri keskin bir şekilde artmaya devam etti.

“Veriler, Türk imalat sektörü için yıla olumlu bir başlangıç olduğunu vurguladı. … IHS Markit ekonomi Direktörü Andrew Harker,” en son anketin en önemli özelliği istihdamda keskin bir artış oldu ” dedi.

“Olumlu aşı haberleri Ocak ayında daha canlı bir resme katkıda bulundu. Dünyanın dört bir yanındaki ekonomilerde olduğu gibi, sektörün yakın vadeli durumu da pandemik ve aşıların piyasaya sürülmesiyle ilgili gelişmelere bağlı olacaktır.”

Üretim Yukarı
Jan. 28 Aralık’ta Türkiye, aşılama çabalarını 75 yaş ve üstü vatandaşlara genişletti. Ülke, iki hafta içinde koronavirüse karşı 1.5 milyondan fazla insanı aşılamayı başardı ve bu da iş faaliyetinin iyileşmesine katkıda bulunan olumlu bir seyirdi.

Son verilere göre, Ocak ayında toplam altı sektör üretimi artırdı ve üçü ilk yavaşlamadan sonra büyüme bölgesine geçti.

En büyük üretim artışı baz metal üreticilerinde görülürken, en önemli düşüş elektrik ve elektronik ürün imalat firmalarında kaydedildi.

Giyim ve deri ürünleri sektöründe üretim azalmaya devam etse de, kaydedilen düşüş Aralık ayına göre çok daha yavaştı.

Siparişlerdeki en güçlü artış, ihracatta iyileşme işaretlerinin zaten mevcut olduğu kara ve deniz araçları sektöründeydi.