Ukraynalı e-banka, Temmuz ayında Bitcoin alım ve satımını sağlamayı planlıyor - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  268983,613
  % -0,76
 • ETHEREUM/TL
  16107.32
  % -1,62
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Ukraynalı e-banka, Temmuz ayında Bitcoin alım ve satımını sağlamayı planlıyor

Ukraynalı e-banka, Temmuz ayında Bitcoin alım ve satımını sağlamayı planlıyor

Ukrayna hükümeti kripto para birimleriyle ilgili mevzuatta ilerledikçe, büyük bir yerel e-banka Bitcoin (BTC) ticareti ile bir banka kartı sunmaya hazırlanıyor.

Monobank kurucu ortağı Oleg Gorokhovsky Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ukraynalı çevrimiçi bankacılık uygulaması Monobank’ın bir kripto para birimi ticaret platformuyla pilot entegrasyonunu tamamladığını duyurdu.

Yöneticiye göre, yeni entegrasyon monobank kullanıcılarının bir banka kartı kullanarak Bitcoin alıp satmasına izin verecek. Gorokhovsky, monobank’ın Ukrayna Ulusal Bankası’nın onayına bağlı olarak yeni özelliği bu ay içinde yayınlamayı beklediğini kaydetti.

2017 yılında kurulan monobank, eski bir merkez bankası başkanı ve Ukrayna eski başbakan yardımcısı olan işadamı Sergey Tigipko’nun sahibi olduğu Universal Bank’ın lisansı altında faaliyet gösteriyor. Ağustos 2020 itibariyle, monobankın kullanıcı tabanının 2,5 milyondan fazla müşterisi olduğu bildirildi.

Aynı zamanda Ukrayna’nın en büyük ticari bankası PrivatBank’ın eski başkan yardımcısı olan Monobank’tan Gorokhovsky, bu yılın başlarında Bitcoin hakkındaki iyimserliğini dile getirdi. Şubat ayındaki bir Facebook gönderisinde Gorokhovsky, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımının sonunda onu Bitcoin’in kalacağına ikna ettiğini söyledi. Ayrıca Bitcoin’de önemli bir kişisel hissesini duyurdu ve BTC’nin 2022 yılına kadar 100.000 dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Bağlı: Ukrayna, CBDC çerçevesi de dahil olmak üzere dijital varlık altyapısını geliştirmek için Stellar’ı kullanıyor

Ukrayna makamları, dijital para birimiyle ilgili bir dizi faturayla istikrarlı bir ilerleme kaydediyor. Dijital Dönüşüm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov geçen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ajansın ikinci okumada güncellenmiş bir “Sanal Varlıklar Üzerine” yasa tasarısının kabul edilmesini tavsiye ettiğini duyurdu.

Çarşamba günü, Ukrayna parlamentosu, Ukrayna Merkez Bankası’nın dijital para birimine ilişkin kurallar da dahil olmak üzere ödeme yöntemlerini düzenleyen yeni bir yasayı da onayladı.