VakıfBank, Üretim İçin 5,4 Milyar Dolarlık Bir Paket Sunuyor - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  397,09
  % -0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9619
  % -0,07
 • € EURO
  8,4565
  % 0,23
 • BIST 100
  1.563,90
  % 1,13
 • BITCOIN/TL
  366285,663
  % 2,33
 • ETHEREUM/TL
  13440.39
  % 1,67
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4730
  % 1,11
 • £ POUND
  9,7704
  % 0,21

VakıfBank, Üretim İçin 5,4 Milyar Dolarlık Bir Paket Sunuyor

VakıfBank, Üretim İçin 5,4 Milyar Dolarlık Bir Paket Sunuyor

Türkiye’nin kamu borç veren Türkiye Vakıflar Bankası ülkenin üreticileri ve ihracatçıları yerli üretimi desteklemek ve COVİD-19 salgını nedeniyle küresel ekonomi tarihinin en zorlu dönemlerinden birinde istihdam korumak için 40 milyar TL 5.39 milyar ($), banka Cuma günü yaptığı açıklamada yeni bir kredi paketi açtı.

Üretim ve yatırım ortamını desteklemek ve istihdama katkı amaçlayan, deyimi, banka, stratejik önemi olan sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin, üretim olarak ihraç ve ithal ikame ürünler yer alacak özellikle şirketler için kredi paketi oluşturdu. ” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) kilit politika faiz endeksli” çapa kredisi ” olarak adlandırdığı, faiz oranlarının bu şekilde belirleneceği ilk kredi paketi olacak.

Faiz oranları, TCMB politika oranına bağlı olarak aşağı doğru kayacak ve kredi süresi boyunca yukarı doğru faiz artışı olmayacaktır.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, yaptığı açıklamada, geçmişte olduğu gibi bugün de değer yaratan her kesimin yanında olduklarını söyledi.

Üstünsalih, ülkelerine inanan, yerli üretimden vazgeçmeyen ve ihracat hedeflerine katkıda bulunan şirketlerin kendileri için özel bir önem taşıdığını vurgulayarak, ” özellikle pandemik dönemde üretmeye devam eden işletmelerimizle her zaman birlikte olduk, tüm zorluklara rağmen istihdamdan vazgeçmedik ve bunu yapmaya devam edeceğiz.”

Yeni kredi paketi ile üreticilere ve ihracatçılara destek olmayı hedeflediklerinin altını çizen Erdoğan, şirketlerin hem kendi hem de ülke zamanlarını boşa harcayarak faiz oranlarının düşmesini bekleyerek üretim ve yatırımlarını duraklatmalarını istediklerini vurguladı.

Banka Genel Müdürü, yeni kredi paketinin TCMB politika oranına göre endeksli olarak sunulacağını ve TCMB politika oranı düştükçe kredinin faiz oranının da düşeceğini belirtti. Ayrıca, bu tür bir kredinin bu konuda sektörde bir ilk olduğuna dikkat çekti.

“Yeni kredi paketimiz toplam 40 milyar TL, 2 milyar TL ve 25 milyar TL olacak. TCMB politika faizine endeksli kredimizin başlangıç faiz oranını yıllık %17.75 olarak belirledik. 72 aya kadar olan şartları içermesine rağmen, şirketlerimizin ihtiyaçlarına ve nakit akışına göre bir yıla kadar ödemesiz süre uygulanabilir” dedi.