Yeni Aşı Duyuruldu: EpiVacCorona Aşısı - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  396,29
  % -0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  6,9592
  % -0,10
 • € EURO
  8,4448
  % 0,11
 • BIST 100
  1.563,40
  % 1,10
 • BITCOIN/TL
  366899,650
  % 1,67
 • ETHEREUM/TL
  13401.12
  % 0,63
 • AVUSTRALYA DOLARI
  5,4732
  % 1,12
 • £ POUND
  9,7673
  % 0,18

Yeni Aşı Duyuruldu: EpiVacCorona Aşısı

Yeni Aşı Duyuruldu: EpiVacCorona Aşısı

EpicVacCorona aşısı bugün Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu tarafından tüm dünyaya duyuruldu. Rusya tarafından piyasaya sürülen ikinci aşı olan EpicVacCorona, birinci aşıya kıyasla, daha çok beklenti ve güven duygusunu biz insanlara aşılıyor.

Rusya tarafından dünyaya tanıtılan Sputnik V aşısından sonra, bu aşı üzerinde yoğunlaşan Rus bilim insanları, büyük bir başarıya imza attı. Faz 1 ve Faz 2 aşı testlerini başarıyla geçen bu aşının, insanlarda %100 etki gösterdiği iddia ediliyor. Aşı son durum olarak göz atacak olursak: Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısı %92 etki gösterirken, yeni geliştirilen bu aşı, diğer aşılara kıyasla büyük bir potansiyel taşıyor.

EpicVacCorona Aşısı Nedir?

Diğer aşılara kıyasla daha güvenli gözüken ve daha fazla etki iddia eden EpicVacCorona nedir sorusun cevabına gelelim.

Aşı takvimi 2020 yılında yazılmaya başlanan EpicVacCorona’nın geliştirme aşamalarına Kasım 2020’de “start” verilmişti. O tarihten bu yana sıkı bir disiplinle çalışmalarına devam edilen bu aşıdan, geçtiğimiz günlerde kritik bir açıklama geldi. Faz 1 kısmında 26, Faz 2 aşamasında da 69 kişide test edilen bu aşı, deneklerin tamamında %100 etki etti.

Dünyaya duyurulan diğer aşılar, bütün gezegende aktif olarak kullanılmaya başlanmışken, EpicVacCorona’nın sahneye atlaması, tüm dikkatleri Rusya’nın üzerine çekmiş durumda. Bu aşıyı, diğer aşılardan ayıran diğer büyük özellik ise: diğer aşılara hiç benzememesi olacaktır.

Diğer aşılar; RNA aşıları, inaktif aşılar, viral vektör aşıları iken, EpicVacCorona aşısı peptid aşı özelliğini taşımakta. Genel olarak kanser tedavisinde kullanılal peptid türü aşılar, ilk defa Covid-19 için kullanılacak.

Peptid Aşıları Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, daha çok tümör hastalıklarının tedavisinde kullanımı yaygın olan bu aşılama türü, ilk defa dünyayı kasıp kavuran bu hastalık için kullanılacak. Peptid aşısı on veya on beş adet amino asit zincirleri oluşturarak, bölgede var olan proteini taklit eder. Peptid aşıları, sentetik aşı olma özelliğini de yanında bulundurur. Diğer aşılama yöntemlerine göre daha güvenli ve yan etki bakımından daha az tepkimeye uğramaktadır. Yakın bir tarihte seri üretime geçmesi ve Rusya’da EpicVacCorona aşısının, Sputnik V’in yerini alarak, yakın tarihte başlanacağı ön görülüyor.