Yeni EFT Sistemi FAST Nedir? - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  524,21
  % 1,16
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5751
  % 0,78
 • € EURO
  10,4737
  % 0,51
 • BIST 100
  1.422,06
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  289367,526
  % -6,06
 • ETHEREUM/TL
  18951.75
  % -9,96
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,6148
  % 0,39
 • £ POUND
  12,1759
  % 0,51

Yeni EFT Sistemi FAST Nedir?

Yeni EFT Sistemi FAST Nedir?

Yeni EFT sistemi FAST, son dönemlerin popüler bankacılık uygulaması haline geldi ve vatandaşlarımızın da hayli ilgisini çekti. 7 gün 24 saat boyunca para transferi yapmamıza imkan sağlayan FAST, şimdilik deneme aşamasında olduğundan sadece 1.000 TL’ye kadar olan işlemlerde geçerli. 1.000 TL’yi aşan işlemler ise yine EFT statüsünde değerlendiriliyor ve EFT işlemi olarak karşı tarafa ulaşıyor. 1.000 TL’nin altında kalan işlemler ise herhangi bir zaman ve saat dilimine takılmadan karşı tarafa anında ulaşıyor. Peki FAST nedir, avantajları neler?

FAST Nedir?

Fast, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi anlamına geliyor. EFT ise bildiğiniz gibi Elektronik Fon Transferi’nin kısaltılmış hali idi. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi sistemi de karşımıza FAST olarak çıktı. Fast sistemi sayesinde artık tüm para transferi işlemleri anında tamamlanıyor!

Aynı banka olmasa bile, karşı tarafa para göndermek istediğimizde bu işlemin tamamlanması saniyeler sürüyor. Sistemin en büyük özelliği de taktir edersiniz ki; herhangi bir saat kısıtlaması olmamasıdır! Gece yarısı, sabaha karşı, resmi tatiilerde ya da Pazar günü hiç beklemeye gerek kalmadan ödeme ve para transferi işlemleri gerçekleştirebileceksiniz!

Belirttiğimiz gibi, henüz deneme aşamasında olan bu sistem aslında 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren test aşamasına geçmişti. 2021 yılına girdiğimiz ilk günlerde ise halka açıldı ve hazırlığını tamamlayan bankalar tarafından kullanılmaya başlandı. Henüz 1.000 TL’ye kadar işlem yapabiliyor olsanız da, bu sistemin gelişeceği ve yaygın bir şekilde kullanılacağı aşikar!

FAST Nasıl Kullanılır?

Biliyorsunuz ki EFT işlemi IBAN numarası üzerinden yapılıyordu. IBAN numarası, alıcı bilgiler ve tutar girişi yapıldıktan sonra para transferi işlemi tamamlanıyordu. FAST ile artık IBAN numarası da tarihe karışıyor. Cep telefonu, TC kimlik numarası ve daha basit yöntemler kullanarak FAST ile para transferi yapmanız artık mümkün. Karmaşık numaralar girmek yerine hata payının daha düşük olduğu bilgiler sayesinde IBAN kullanmadan FAST para transferi yapabileceksiniz!

Bunun EFT’den farkı olmadığı için, aynı işlem menülerini kullanarak para transferi yapabileceksiniz. İnternet bankacılığı veya mobil uygulamadan “Para transferleri” menüsüne giriş yaparak “Başka banka hesabına para transferi” seçeneğini seçmeniz yeterli olacak.

Bu sayfada sizden hangi bilgiyi kullanarak para göndereceğinizi ve tutarı girerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz halen IBAN numarasını kullanarak da para transferi yapabiliyorsunuz ve bu işlem de aynı şekilde FAST olarak değerlendiriliyor ve günün 24 saati geçerli oluyor.