Zirvedeki merkezi finans kurumu, Bitcoin nakit değil kavramdır ve parasal suçları kolaylaştırır - Finans Haberleri - Canlı Borsa
 • ALTIN (TL/GR)
  496,18
  % -1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  8,5176
  % -0,55
 • € EURO
  10,1401
  % -0,32
 • BIST 100
  1.363,28
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  270196,524
  % 0,64
 • ETHEREUM/TL
  16087.71
  % 0,52
 • AVUSTRALYA DOLARI
  6,3079
  % -0,90
 • £ POUND
  11,8167
  % -0,71

Zirvedeki merkezi finans kurumu, Bitcoin nakit değil kavramdır ve parasal suçları kolaylaştırır

Zirvedeki merkezi finans kurumu, Bitcoin nakit değil kavramdır ve parasal suçları kolaylaştırır

Dünyanın önde gelen merkez bankaları organizasyonu, Bitcoin’in para olmadığını – organize suçlar tarafından kara para aklamak ve fidye yazılımı saldırıları başlatmak için kullanılabilecek spekülatif bir varlık olduğunu söylüyor.

Önemli noktalar:

 • BIS’e göre kripto para birimleri, para birimi sistemlerini olumsuz yönde parçalıyor
 • Merkez bankalarını vatandaşlarına dijital para birimleri vermeyi düşünmeye çağırıyor
 • Kamunun parasal kurumlara olan güvenini korumanın önemli olduğu söyleniyor.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) gibi merkez bankalarını, kripto para birimlerine çekilen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için kendi dijital para birimlerini geliştirmeye çağırdı.

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), artan popülerliklerinin küresel finansal sistem için bir sorun olduğunu belirten kripto para birimleri hakkında sert bir inceleme yayınladı.

Dijital para birimlerinde raporlama

Dijital para birimleriyle ilgili yeni bir raporda BIS, “merkez bankası dijital para birimlerinin” (CBDC’ler) büyümesini teşvik ederek, dijital biçimde merkez bankası parasının faydalarını (bütünlük, likidite ve uzlaşma kesinliği) sağlarken kamu güvenini koruduklarını söyledi. sistem.

Bununla birlikte, alternatif para birimi büyüme biçimlerine olan ilgiyle birlikte manzaranın hızla değiştiği konusunda uyardı.

Yükleniyor

“Kripto para birimlerinin paradan daha spekülatif varlıklar olduğu ve birçok durumda kara para aklama, fidye yazılımı saldırıları ve diğer mali suçları kolaylaştırmak için kullanıldığı artık açık” dedi.

“Özellikle Bitcoin, savurgan enerji ayak izi dikkate alındığında, kamu yararına çok az sayıda itfa özelliğine sahiptir.”

Stabil paralar ve Büyük Teknoloji

BIS, diğer gelişmelerin değişen para birimi manzarasına katkıda bulunduğunu söyledi.

‘DeFi’nin ve Bitcoin’in Arkasındaki Teknolojinin Arkasında

Yatırımcılar, avukatların ve bankacıların işlerini kaybedebilecekleri “merkezi olmayan finansmanı” tercih ettikleri için büyük şirketler blok zinciri teknolojisini araştırıyorlar.

okumaya devam et

“Stablecoins” ve büyük teknoloji şirketlerinin (Big Techs) ödeme ve finansal hizmetlere girişi vurgulandı.

Oynaklığı azaltmak için ABD doları gibi ulusal bir para birimine sabitlendiği varsayılan stablecoin’lerin kendi sorunları olduğu konusunda uyardı.

“Stablecoinler, gerçek para birimleri tarafından desteklenerek güvenilirliği ithal etmeye çalışıyor. Hal böyle olunca, bunlar ancak destek vaadinin arkasındaki yönetim kadar iyidir” deniyor.

“Ayrıca para sisteminin likiditesini parçalama ve paranın bir koordinasyon aracı olarak rolünü baltalama potansiyeline sahipler.

“İddia edilen destek geleneksel para olduğu sürece, stabilcoinler nihayetinde sadece geleneksel para sisteminin bir uzantısıdır ve bir oyun değiştirici değil.”

Bitcoin çılgınlığının arkasında

Bitcoin ve kripto para fiyatları, küresel finansal krizin ortasında başlangıcından bu yana baş döndürücü boyutlara yükseldi. Artıları ve eksileri ile birlikte bunu neyin tetiklediğini açıklıyoruz.

okumaya devam et

Büyük teknolojinin finansal hizmetlere girişinin büyük bir sorun olabileceği konusunda uyardı.

Büyük teknoloji şirketlerinin müşterileri hakkında sahip olduğu veri miktarının, mevcut işletmelerinden e-ticaret, mesajlaşma, sosyal medyaya veri çekerek finansal hizmetlere ilerlemedeki güçlerini daha da güçlendirmek için kullanılabileceği söyleniyor. kenar.

Raporda, “Çok büyük miktarda kullanıcı verisinin mevcudiyeti, başka bir büyük sorun teşkil ediyor – veri yönetişimi sorunu” dedi.

“Ekonomik sonuçların yanı sıra, hem ticari hem de devlet aktörlerinin haksız müdahalelerine karşı mahremiyetin güvence altına alınması temel bir hak niteliği taşımaktadır.

“Bu nedenlerle, veri yönetişimi konusu, kamu politikasının merkezi bir endişesi haline geldi.

“ABD’li tüketicilere kişisel verilerini korumak için kime güvendikleri sorulduğunda, katılımcılar en az büyük teknolojiye güvendiklerini söylediler” diyor.

RBA zaten deniyor

Kasım ayında RBA, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) toptan bir formunun potansiyel kullanımını araştırmak için Commonwealth Bank, National Australia Bank, Perpetual ve ConsenSys Software (bir blok zinciri teknoloji şirketi) ile birlikte çalıştığını duyurdu.

Bir CBDC’nin toptan piyasa katılımcıları (yani diğer bankalar) tarafından RBA ve kendi aralarındaki kredileri finanse etmek, kapatmak ve geri ödemek için nasıl kullanılabileceğini test etmek istedi.

Pilot projesi hakkında birkaç hafta içinde bir rapor yayınlaması bekleniyor.

Ancak BIS, toptan CBDC’lerin değerli yenilikler olmasına rağmen, merkez bankalarının perakende müşterilere dijital para birimleri sunmasının “daha geniş bir yenilik” olacağını söyledi.

Perakende CBDC’ler, tıpkı nakit paranın merkez bankasına doğrudan bir hak talebi olarak halka açık olması gibi, merkez bankalarından dijital parayı halka açarak geleneksel iki katmanlı para sistemini değiştirecekti.

Perakende müşteriler için merkez bankası dijital para birimi tablosu

BIS raporu, “Perakende CBDC’lerin iki çeşidi vardır” dedi.

“Bir seçenek, ödemeler için sözde jeton tabanlı erişim ve anonimlik sağlayan nakit benzeri bir tasarımdır. Bu seçenek, bireysel kullanıcıların kişisel tanımlamaya ihtiyaç duymadan özel açık anahtar kriptografisini kullanarak parola benzeri bir dijital imzaya dayalı olarak CBDC’ye erişmesine olanak tanır.

“Diğer yaklaşım, kullanıcıların kimliğini doğrulamaya (‘hesap tabanlı erişim’) dayanmaktadır ve bir dijital kimlik şemasına dayanacaktır.

“Bu ikinci yaklaşım, bir ödeme sistemindeki yasa dışı faaliyetlerin izlenmesiyle daha uyumludur ve gizliliği engellemez: ödeme doğrulama sürecini uygun şekilde tasarlayarak, kişisel işlem verileri ticari taraflardan ve hatta devlet yetkililerinden korunabilir.”

BIS’in Tarihçesi

Uluslararası Ödemeler Bankası 1930 yılında Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İsviçre, Fransa ve Almanya arasında hükümetler arası bir anlaşma ile kurulmuştur.

Asıl amacı, Versailles Antlaşması’nın Almanya’ya dayattığı I. Dünya Savaşı tazminatlarını kolaylaştırmaktı, ancak dünya çapındaki merkez bankalarının bir toplantısına dönüştü.

Bugün, dünya çapındaki merkez bankalarına bankacılık hizmetleri sağladığı için yaygın olarak Merkez Bankaları Merkez Bankası olarak bilinir.

Yükleniyor